Piektdiena, 13. oktobris, 2023

Krūšu rekonstrukcijas jeb iespēja atgriezties pilnvērtīgā dzīvē

Dzīve reizēm ir bagāta ar negaidītiem notikumiem – tie ir labi un ne tik labi, reizēm notiek tas, ko mēs nemaz negaidījām. Tomēr tas nenozīmē, ka mēs neko nevaram mainīt. Oktobris ir krūts vēža apzināšanas mēnesis, un tāpēc mēs gribētu pievērst jūsu uzmanību krūts rekonstrukcijas operācijām.

Krūšu rekonstrukcija ir krūšu izskata un formas atjaunošana. Šādas operācijas galvenokārt tiek veiktas pacientēm pēc krūts onkoloģiskām operācijām, kad krūts tika daļēji vai pilnībā izņemta. Rekonstrukciju var izdarīt vienā laikā ar onkoloģisko operāciju, tas ļauj izvairīties no posma, kad sievietei jāsadzīvo ar krūts neesamību.

Pērn sadarbībā ar sieviešu organizācijām Latvijas Mikroķirurģijas centram izdevās panākt, lai valsts atjauno apmaksāto krūts rekonstrukcijas programmu, kura 2009. gadā tika pārtraukta. Tagad sievietes, kurām diagnosticēts krūts vēzis, atkal var saņemt valsts apmaksātu krūts rekonstrukcijas operāciju un atgriezties pilnvērtīgā dzīvē.

Katrs rekonstrukcijas gadījums ir individuāls, un centra speciālisti izvēlēsies labāko metodi, lai atsauktos katras pacientes iespējām un vēlmēm.

🎗 Mūsu centrā pacientēm var veikt dažādas krūts rekonstrukcijas operācijas. Katrai  metodei ir savas indikācijas un kontrindikācijas,  tās ārsts izvērtēs vizītes laikā, un, pamatojoties uz izmeklēšanas rezultātiem, noteiks piemērotāko metodi.

“Sākot no pašām vienkāršākajām, kas ir – izmantojot tikai implantus vai audu espanderus, un beidzot ar sarežģītākajām – kad tiek izmantoti pacientes pašas audi un mikroķirurģiska tehnika ar mikroķirurgu komandas līdzdalību,” – skaidro Gundars Krauklis.

Krūšu rekonstrukcijas metodes:

• Krūšu atjaunošana ar pacientes audiem;

• Krūšu rekonstrukcija ar audu espanderu;

• Krūšu rekonstrukcija ar implanta ievietošanu;

• Dažādu metožu kombinācija.

Rekonstrukcijas noslēdzošais posms

Krūts zirnīša atjaunošana ir rekonstrukcijas pēdējais etaps, tā tiek veikta 6-12 mēnešus pēc sākotnējās operācijas. Šajā norisē ķirurģiskas metodes var savienot ar tetovēšanu, lai sasniegtu vislabākos rezultātus.

Bez tam, reizēm ir nepieciešama veselās krūts korekcija, lai padarītu abas krūtis pēc iespējas līdzīgākas. Korekciju veic, izmantojot šādas metodes: palielināšana (augmentācija), samazināšana (redukcija) vai pacelšana (mastopeksija). Arī rekonstruētā krūts laika gaitā var tikt koriģēta, jo izmaiņas, kas rodas dzīšanas procesā, reizēm ir neprognozējamas. Tādā gadījumā var tikt veikta rētu korekcija vai arī tauku injekcijas jeb lipofillings.

Ārstēšanās un atveseļošanās ilgums

Ārstēšanās notiek stacionārā, tā ilgst no dažām dienām līdz nedēļai, taču ir arī izņēmumi. Pati operācija var norisināties vairākas stundas, atveseļošanās vidēji ilgst 6 nedēļas. Pēc operācijas pacientēm ir jāizmanto fiksējošs krūšturis un vēderu pieturoša josta, lai audi labāk sadzītu.

🎗 2021. – 2022. g. Latvijas Mikroķirurģijas centra ārsti labdarības akcijas ietvaros veica bezmaksas krūts rekonstrukcijas 12 sievietēm. Aicinām jūs noskatīties video:  viena no pacientēm pastāsta par savu pieredzi: https://www.youtube.com/watch?v=bo_duYYAxc0

Mūsu YouTube kanālā ir arī vairāki video ar citiem pacientēm, kurām tiek veikta rekonstrukcija.

Saistītie raksti:

Atzvani