Trešdiena, 30. marts, 2022

Pieci jautājumi par plakstiņu noslīdēšanu

Raksta autors/e:

NONNA TOMIŠEVA
Pieci jautājumi par plakstiņu noslīdēšanu

Atbild LMC Skaistuma klīnikas plastikas ķirurģe Nonna Tomiševa.

Plakstiņu dēļ acis izskatās tā, it kā tu nakti būtu pavadījusi vētrainā ballītē vai gauži raudājusi. Bet kura gan grib izskatīties mūždien nogurusi un nelaimīga?! Ja viss cits jau izmēģināts, var padomāt par plakstiņu operāciju.

Konsultē NONNA TOMIŠEVA, mikroķirurģe un plastikas ķirurģe Latvijas Mikroķirurģijas centrā un Veselības centrā 4.

         Turklāt stāsts nav tikai par smukumu – ja acīm priekšā karas vai uz skropstām gulstas liekās ādas krokas, cieš arī redze un izmainās acs forma. Risinājums ir blefaroplastika – augšējo un/vai apakšējo plakstiņu operācija. Taču – par visu pēc kārtas.

Pieci jautājumi par plakstiņu noslīdēšanu

         1. Kāpēc tā notiek?

         Pirmais iemesls ir ģenētiskais mantojums un anatomiskās īpatnības. Ja acis dobumos gulstas dziļāk, arī plakstiņi tiek it kā spiesti uz leju.

         Otrs – laiks un gravitācija. Ar gadiem mēs, meitenes, zaudējam par sievišķības un skaistuma hormoniem dēvētos estrogēnus, kas nodrošina ādas tvirtumu, elastību un tonusu. Menopauzes laikā estrogēnu sintēze organismā samazinās, līdz izzūd pavisam, ķermenis un āda sāk novecot. Piepalīdz arī gravitācija, un, ak vai, seja un arī plakstiņi slīd uz leju!

         Trešais iemesls ir dzīvesveids, un arī tu pati vari paātrināt vai bremzēt novecošanu. Smēķēšana, aizraušanās ar bohēmisku un neveselīgu dzīvesveidu nekādā ziņā nenāk par labu. Iespējams, tu iebildīsi: «Es dzīvoju godīgi, bet tik un tā izskatos kā bēdīgs basets!» Jā, bet te mēs atgriežamies pie ģenētikas.

         2. Vai tā ir tikai estētiska problēma?

         Sākotnēji – jā. Ar laiku var pievienoties arī funkcionāli traucējumi. Pirmkārt, redzes problēmas. Liekā ādas kroka ir kā aizkars, kas daļēji vai –retākos gadījumos – pilnīgi var aizklāt acs zīlīti. Savukārt acu dobumos aiz acābola atrodas taukaudi, kas ar laiku mēdz izspiesties, veidojot tauku trūces jeb maisiņus. Augšējā plakstiņā ir divi, apakšējā – trīs tādi spilventiņi. No tā arī rodas sapampušās ballētājas izskats. Trūces spiež uz acābolu, un vairs nav iespējams saskatīt apkārtni ar acs ārējo kaktiņu. Piemēram, tu ej pa ielu, kāds pasauc, un, lai saucēju ieraudzītu, jāgriež visa galva, jo perifērā redze vairs nedarbojas tik labi un redzeslauks ir sašaurināts.

Otrkārt, var mainīties arī acu forma – trūces maisiņi veido velvējumus, un ar laiku tavas mandeļveida acis var kļūt stipri apaļākas. Turklāt trūces maisiņos uzkrājas šķidrums. Tieši tāpēc, ja vakarā iedzer pusglāzi vīna, uzkod sāļas olīvas vai kūpināta šķiņķa šķēlīti, nākamajā rītā ir pelmeņveidīgi plakstiņi un tu izskaties pēc pusaizmigušas pandas.

         3. Un ko lai tagad dara?!

         Ja esi gatava operācijai, tad zini: blefaroplastika jeb plakstiņu korekcija ir salīdzinoši vienkārša plastiskās ķirurģijas operācija (protams, operācija paliek operācija), kuras laikā tiek gan nogriezta liekā āda, gan vajadzības gadījumā izņemti tauku maisiņi un pacelts acs ārējais kaktiņš. Operācija notiek lokālā vai vispārējā anestēzijā, un atkarībā no sāpju sliekšņa vienā reizē var operēt gan augšējos, gan apakšējos plakstiņus. Augšējos plakstiņus operē līdz stundai, apakšējos – pusotras stundas.

         Pirmās trīs dienas jāatturas no fiziskām aktivitātēm un ik pa divām stundām jāliek aukstas kompreses, lai mazinātu tūsku un smelgšanu. Šuves izņem septītajā dienā. Sākumā ap acīm būs diezgan liels pampums, bet 10–14 dienu laikā tas būtiski samazinās. Pirmā pēcoperācijas pārbaude pie ārsta – pēc mēneša, bet galīgo rezultātu redzēsi pēc 3–6 mēnešiem. Rētiņa ar laiku kļūs gaiša un praktiski nemanāma, jau desmitajā dienā pēc procedūras to drīkst maskēt ar tonālo krēmu.

         Bet! Plakstiņu operācija nenozīmē, ka pazudīs vārnu kājiņas ap acīm, –grumbiņas likvidē ar skaistuma injekcijām.

         4. «Ak, ko nu vairs – es jau tāpat esmu veca…» Vai dāmas gados arī var operēt?

         Vecums nav šķērslis – ja vien nav kontrindikāciju, var operēt arī 80 un 90 gados, ja kas nepatīk vai redzes problēmu dēļ. Teiksim, ir izoperēta glaukoma, bet plakstiņu liekā āda neļauj pilnvērtīgi fokusēt skatienu – kāpēc gan vajadzētu ar to samierināties?

         5. Kad tomēr nevar operēt?

         Pirmām kārtām, ja tev ir ādas slimība akūtā fāzē, turklāt ne tikai uz sejas. Piemēram, psoriāze vai dermatīts. Ja to slēpsi no ārsta, un tā notiek, riskē iedzīvoties sarežģījumos. Operācija tomēr ir iejaukšanās organismā, liekot tam reaģēt saasināti, un tad var gadīties, ka, izņemot šuves, rodas iekaisums un dermatīts izplešas jau pa visu seju. Citas kontrindikācijas: infekcijas, vēzis, sirds un asinsvadu kaites, asins recēšanas traucējumi, nekontrolēts cukura diabēts, pārāk augsts asinsspiediens un acs iekšējais spiediens, pārmērīgi aktīvs vairogdziedzeris un nosliece uz keloīdo rētu veidošanos.

Cik MAKSĀ plakstiņu operācija?

Augšējo plakstiņu korekcija – no 900 eiro.

Apakšējo plakstiņu korekcija – no 1100 eiro.

Saistītie raksti:

Atzvani