Ceturtdiena, 05. jūnijs, 2025

Kā jaunajām māmiņām atgūt pārliecību par sevi un stiprināt pašapziņu?

Daudzas jaunās māmiņas vēlas uzlabot savu izskatu un atjaunot labsajūtu, taču nereti vilcinās spert pirmo soli. Latvijas Mikroķirurģijas centra plastikas ķirurgs Māris Krūmiņš skaidro, kā mūsdienu estētiskā un rekonstruktīvā ķirurģija var palīdzēt atgūt harmoniju, mazināt dzemdību radītās izmaiņas un atgūt pārliecību par sevi un savu ķermeni.

Pirmais solis – konsultācija

Plastikas ķirurgs Māris Krūmiņš savā praksē novērojis, ka māmiņu vidū visbiežāk estētiskās operācijas tiek veiktas krūtīm, vēderam un plakstiņiem. Neatkarīgi no tā, kāda veida estētisko operāciju sieviete vēlas veikt, pirmais solis ir pieraksts pie plastikas ķirurga. Sievietei nav īpaši jāgatavojas – galvenais ir apzināties savas vēlmes un sagaidāmo rezultātu. Konsultācijas laikā ārsts izskaidro visus iespējamos risinājumus, riskus, atlabšanas procesu un ieguvumus. Pēc nepieciešamības tiek noteikti arī papildu izmeklējumi.

Krūšu korekcija

Bērna piedzimšana ir viens no skaistākajiem un nozīmīgākajiem notikumiem pārmaiņām – gan emocionālām, gan fiziskām. «Viena no ķermeņa zonām, kur pārmaiņas pēc grūtniecības un zīdīšanas bieži vien ir visizteiktākās, ir krūtis. Grūtniecības laikā sievietes krūtis, gatavojoties laktācijai, var ievērojami palielināties. Savukārt pēc zīdīšanas beigām tās bieži zaudē savu formu un apjomu, un daudzām rodas vēlme atgūt krūšu izskatu, kāds tas bija pirms grūtniecības. Mūsdienu plastiskā ķirurģija piedāvā dažādas iespējas, kā to panākt,» skaidro plastikas ķirurgs Māris Krūmiņš, uzsverot, ka lēmums, kuru no piedāvātajām operācijas iespējām izvēlēties, sievietei nav jāpieņem vienatnē. «Konsultācijas laikā, ņemot vērā sievietes vēlmes un ķermeņa uzbūvi, plastikas ķirurgs ieteiks vispiemērotāko tehniku. Bieži vien tiek izmantotas datorizētas vizualizācijas, lai sieviete jau iepriekš redzētu, kāds varētu būt rezultāts.»

Krūšu implanti

Ja krūtis pēc bērniņa barošanas ir zaudējušas apjomu, bet nav izteikta noslīdējuma, labs risinājums var būt krūšu palielināšana ar implantiem. Šī metode ļauj atjaunot krūšu formu un apjomu, un tā īpaši piemērota, ja nepieciešams būtiski palielināt krūšu izmēru.

Krūšu pacelšana (mastopeksija)

Ja krūšu izmērs sievieti apmierina, bet tās ir noslīdējušas un zaudējušas formu, iespējams veikt krūšu pacelšanu.

Šajā operācijā implanti netiek izmantoti -krūtis tiek paceltas un formētas, piešķirot tām jauneklīgāku un estētiskāku izskatu. Šo metodi iespējams arī apvienot ar implantu ievietošanu, ja nepieciešams gan apjoma palielinājums, gan krūšu pacelšana.

Taukaudu pārstādīšana

Arvien populārāka kļūst krūšu korekcija, izmantojot pašas sievietes audus -visbiežāk taukaudus. «Šī metode ir piemērota tām, kuras krūšu korekcijai nevēlas izmantot implantus, tomēr grib uzlabot krūšu formu un apjomu. Svarīgi zināt, ka tauku pārstādīšanai vajadzīgs pietiekams taukaudu daudzums – dažkārt ļoti slaidām sievietēm šī iespēja var nebūt piemērota. Tauku pārstādīšanas priekšrocība ir dabīgs rezultāts, un papildu ieguvums – liposakcija jeb tauku atsūkšana no vietām, kur tie ir lieki, piemēram, vēdera, gurnu vai augšstilbu zonas. Tomēr jāņem vērā, ka ne visi pārstādītie taukaudi ieaug. 20-30 procenti no tiem var nesaglabāties, un dažos gadījumos nepieciešama atkārtota procedūra. Turklāt šī metode nespēj nodrošināt tik lielu apjoma palielinājumu kā implanti,» skaidro plastikas ķirurgs.

Par krūšu korekcijas operāciju var domāt un lemt vismaz sešus mēnešus pēc zīdīšanas beigām, kad jaunās māmiņas ķermenis pilnībā ir atguvies pēc grūtniecības un bērniņa barošanas. «Labā ziņa, ka ne krūšu pacelšana, ne implantu ievietošana, ne taukaudu pārstādīšana neietekmē iespēju nākotnē barot bērniņu ar krūti. Vienīgā procedūra, kuru nerekomendē sievietēm, kas vēl plāno bērniņu, ir krūšu samazināšana,» uzsver Māris Krūmiņš.

Vēdera plastika

Ādas izstiepums, muskuļu atslābums, strijas – tās ir biežas sūdzības, ar kurām jaunās māmiņas vēršas pie speciālistiem pēc grūtniecības. Mūsdienu estētiskā ķirurģija piedāvā risinājumus – vēdera plastikas operāciju jeb abdominoplastiku, kas var palīdzēt atgūt gludu un stingru vēdera zonu, un liposakciju jeb tauku atsūkšanu.

«Grūtniecības laikā vēdera muskuļi un āda ievērojami izstiepjas, lai pielāgotos augošajam bērniņam. Pēc dzemdībām šie audi ne vienmēr spēj pilnībā atgriezties iepriekšējā stāvoklī. Daudzām vērojama diastāze – taisno vēdera muskuļu atdalīšanās, kas rada izliekumu vēdera priekšējā daļā. Āda kļūst vaļīga, parādās strijas, un dažkārt veidojas arī vēdera pārkare jeb lieks ādas krokojums vēdera lejasdaļā. Šīs izmaiņas ne vienmēr iespējams novērst tikai ar fiziskām aktivitātēm vai diētu. Tieši šādos gadījumos palīgā nāk plastiskā ķirurģija,» skaidro Māris Krūmiņš.

Abdominoplastika ir ķirurģiska operācija, kuras laikā tiek noņemts liekais ādas un taukaudu daudzums, kā arī nostiprināti un sašūti atdalītie vēdera muskuļi. Rezultātā tiek iegūts plakanāks, stingrāks un vizuāli estētiskāks vēders.

Liposakcijas jeb tauku atsūkšanas laikā tiek samazināts tauku slānis vēdera zonā, izveidota vidukļa līnija un uzlabota pāreja starp vēdera, sānu un gurnu zonu. «Šī procedūra īpaši var palīdzēt tām, kurām ir lokāli tauku uzkrājumi – par spīti fiziskajām aktivitātēm vai diētai. Liposakciju var veikt kā atsevišķu procedūru (ja nav izteikta ādas noslīdējuma) vai kombinējot ar abdominoplastiku,» stāsta plastikas ķirurgs, uzsverot, ka šāda operācija ieteicama ne ātrāk kā sešus mēnešus pēc zīdīšanas beigām un stabila svara sasniegšanas. «Ja tuvā nākotnē plānota vēl viena grūtniecība, operāciju labāk atlikt, jo jauna grūtniecība atkal var izstiept audus un mazināt operācijas efektu. Būtiski ņemt vērā, ka šī operācija paredzēta nevis svara zaudēšanai, bet ķermeņa kontūras uzlabošanai pēc tam, kad svars ir stabilizējies.»

Plakstiņus uz augšu

Ar gadiem vai pēc intensīvām dzīves pārmaiņām, piemēram, grūtniecības, bezmiega periodiem vai svara svārstībām, daudzas novēro izmaiņas acu zonā. Plakstiņi kļūst smagāki, āda noslīd, parādās izteiktas krunciņas vai pat redzes lauka sašaurinājums. «Tad kā risinājumu varam piedāvāt plakstiņu plastiku jeb blefaroplastiku. Arī augšējo un apakšējo plakstiņu operācijās taukaudu pārstādīšanu ļoti bieži apsveram kā papildu manipulāciju dabīgāka un efektīvāka rezultāta iegūšanai,» skaidro plastikas ķirurgs Māris Krūmiņš, norādot, ka sievietes plakstiņu plastiku izvēlas ne tikai estētisku apsvērumu dēļ, jo tā palīdz gan izskatam, gan pašsajūtai un pat redzei. Tipiski iemesli, kāpēc sievietes vēršas pie speciālista:

– noslīdējuši augšējie plakstiņi, kas padara skatienu smagnēju vai pat nogurušu;
-apakšējie plakstiņi ar izteiktiem maisiņiem vai tūska, kas rada uzpampušas sejas efektu;
– grumbas vai lieka āda ap acīm, kas traucē uzklāt kosmētiku;
– redzes traucējumi, kad smagie plakstiņi nosedz redzes lauku.

Augšējo plakstiņu korekcijas laikā noņem lieko ādu, kas krīt pāri acīm, rada smaguma sajūtu vai pat traucē redzei. Veicot nelielu griezumu dabiski esošā plakstiņa krokā, tiek noņemta liekā āda un, ja nepieciešams, – tauku spilventiņi.

Apakšējo plakstiņu korekcijas laikā noņem maisiņus vai pietūkumu.

Atlabšana pēc krūšu korekcijas operācijas

Neatkarīgi no izvēlētās metodes atlabšanas periods pēc krūšu korekcijas operācijām ir 4-6 mēneši.

Pēc taukaudu pārstādīšanas: krūtis pirmo nedēļu tiek fiksētas, iespējami nelieli zilumi, bet jau pēc diviem mēnešiem var redzēt gala rezultātu.

Pēc implanta ievietošanas vai krūšu pacelšanas: pirmajās nedēļās var būt lielāks diskomforts un jutīgums, apmēram mēnesi jāievēro miera režīms, un krūšu forma stabilizējas 2-3 mēnešu laikā.

Atlabšana pēc vēdera plastikas operācijas

Pēc operācijas vairākas nedēļas jāvalkā speciāla kompresijas korsete.

– Pirmās dienas var būt sāpes un jāievēro miera režīms. 2-3 nedēļu laikā jau var atsākt vieglus ikdienas darbus.
– Pēc sešām nedēļām lielākā daļa pacientu atgriežas normālā ikdienas ritmā, bet pilns atlabšanas laiks var ilgt 3-6 mēnešus.
– Rēta parasti tiek paslēpta zem apakšveļas līnijas un ar laiku kļūst mazāk pamanāma.

Atlabšana pēc plakstiņu korekcijas

Parasti 5-7 dienas pēc plakstiņu korekcijas jāvelta mieram.

Zilumi un pieteikums pakāpeniski mazinās 1-2 nedēļu laikā.

– Šuves tiek izņemtas 5.-7. dienā pēc operācijas.
– Gala rezultāts vērtējams pēc 1-2 mēnešiem, kad audi pilnībā ir sadzijuši.

 

Žurnāls ‘’Mans mazais’’

Saistītie raksti:

Atzvani