Karpālā kanāla sindroms - tuneļa sindroms

Karpālā kanāla sindroms ir bieža slimība, kuras simptomu cēlonis ir nerva nospiedums plaukstas pamatnē esošajā karpālajā kanālā. Karpālais kanāls ir šaurs tunelis caur kuru plaukstā iet vidusnervs un pirkstu cīpslas. 

Dzīves laikā, karpālā kanālā esošās cīpslas un karpālā saite sabiezē un nervs var pakāpeniski tikt nospiests. Biežāk ar saskarās cilvēki, kuru darbs ir saistīts ar lielu roku slodzi. Sievietēm sindroms ir sastopams 4 reizes biežāk nekā vīriešiem. 

Slimība izpaužas kā: progresējoša tirpšana un sāpes rokās, īpaši naktīs un pietūkums, nejūtīgums pirkstos no rītiem. Visbiežāk pirmā saslimst vadošā roka.

Slimības ilgstoša ignorēšana var novest līdz kustību traucējumiem plaukstās, rokas nespēkam un nespējai satvert un noturēt sīkus priekšmetus. Šādos gadījumos jāveic karpālā kanāla operācija.

Pieteikties konsultācijai
Karpālā kanāla sindroms - tuneļa sindroms
1Solis

Piesakieties uz konsultāciju

Tās laikā pārrunājot vēlmes un vajadzības ar speciālistu varēsiet gūt skaidrību par iespējām, kā varat uzlabot savu veselību, justies skaisti un atgūt pašpārliecinātību.

2Solis

Veiciet drošu procedūru

Mūsu operācijas veiks kāds no mūsu piedzējušajiem ārstiem un ķirurģiem. Operācija ir vienu līdz divas stundas gara, kuras laikā jūs saņemat anestēziju.

3Solis

Atlabstiet, pieredzējušu profesionāļu rokās

Pēc operācijas veikšanas, jums būs jāpavada vidēji viena diena stacionārā, kur par jums parūpēsies mūsu personāls.

Operācijas informācija

Image

Dr. Tihonovs
Karpālā kanāla sindroms vai kāpēc tirpst pirksti?

Ja rokās ir nejutīgums un sāpes …

Ja dienas laikā rokas ir nejutīgas un pietūkušas, un naktī tās sāp, visticamāk, tas ir karpālā kanāla sindroms. Tā ir viena no visbiežāk sastopamajām arodslimībām, kas skar cilvēkus, kuri ikdienā veic fizisko darbu.

Kā rodas šis sindroms?

Izejot cauri dabīgiem ķermeņa sašaurinājumiem vai tuneļiem, dažādu patoloģisku procesu rezultātā var tikt saspiesti nervi un būtiski pasliktināties plaukstas darbība. Raksturīgākās sūdzības ir sāpes rokās, dedzināšana, roku un pirkstu nejutīgums (īpaši naktī). Plaukstu pamatnē veidojas karpālais kanāls (tunelis), caur kuru iziet saliecēja cīpslas un vidējais nervs. Tas nodrošina īkšķa, rādītājpirksta, vidējā un zeltneša jutīgumu.

 

Kas var izraisīt karpālā kanāla sindromu?

Biežākie karpālā kanāla sindroma cēloņi ir:

  • saslimšanas,
  • traumas,
  • pārslodze,
  • ilgstošas ​​atkārtotas kustības.

Tad pazūd pirkstu jūtīgums, parādās sāpes, plaukstu disfunkcija un muskuļu nodilums. Karpālā kanāla sindroms ir biežāk sastopams sievietēm, diabēta slimniekiem un cilvēkiem ar pavājinātu vairogdziedzera darbību. Bieži pacientiem, kas vēršaš ar sūdzību, ka karpālais kanāls ir bojāts, tiek konstatēti bojājumi arī citos kanālos un pat muguras smadzeņu saknēs.

Kā tiek ārstēti karpālie kanāli?

Sākotnēji, lai samazinātu karpālā kanāla sindromu, var izmantot pretiekaisuma zāles, rokas stiprinājumu, veikt vidējā nerva stiepšanās vingrinājumus vai injicēt kanālā var steroīdus.

Ja visas iepriekš minētās ārstēšanas metodes nepalīdz ir nepieciešama karpālā kanāla operācija. Var veikt konvencionālo operāciju, kuras laikā tiešā vizuālā kontrolē tiek veikts neliels iegriezums uz rokas pamatnes, vai arī endoskopisku, kuras laikā saiti atdala ar endoskopisku metodi, lai samazinātu spiedienu karpālajā kanālā.

Šobrīd pasaulē priekšroka tiek dota konvencionālajām operācijām.

Operācijas vidējais ilgums ir pusstunda. Tā tiek veikta zem vietējās vai vispārējas enestēzijas. Ārstēšana notiek ambulatori.

Pēc operācijas ir jūtams lokāls diskomforts un sāpes, ko labi kontrolē pretsāpju līdzekļi. Brūce sadzīst vidēji 2 nedēļu laikā. Pacientam jāmaina medicīniskā saite 2-3 reizes nedēļā. Pēc divām nedēļām šuves uz ādas tiek noņemtas. Pēcoperācijas periodā nepieciešama arī ergoterapija pirkstu un plaukstu kustību attīstībai.

Rezultātā sāpes naktī ievērojami samazinās vai pazūd pavisam. Taču operācijas rezultāti ir atkarīgi no tā, cik ilgi nervs ir saspiests. Ja ir sāpes un nejūtīgums pirkstos, kas nepāriet dažu dienu laikā, ir svarīgi savlaicīgi vērsties pie ārsta. Darbanespēja ilgst vidēji 6-8 nedēļas.

Kā notiek operācija

Operācijas ilgums

vidēji 0,5 stundas.

Anestēzija

lokālā vai vispārējā.

Ārstēšana

ambulatora. 

Pēc operācijas

Atveseļošanās

Pēc operācijas jārēķinās ar lokālu diskomfortu un sāpēm, kas labi tiek kontrolētas ar pretsāpju medikamentiem. Brūce dzīst vidēji 2 nedēļas. Pacientam nepieciešams veikt pārsiešanu 2 – 3 reizes nedēļā. Pēc divām nedēļām tiek noņemtas ādas šuves. Paralēli pēcoperācijas periodā ir nepieciešama ergoterapija un kustību izstrāde pirkstos un plaukstā.

Rezultāts

Ievērojami mazinās vai pat izzūd nakts sāpes. Tomēr operācijas rezultāti  ir atkarīgi no tā, cik ilgi nervs ir bijis saspiests. Svarīgi ir doties pie ārsta savlaicīgi, ja parādās sāpes un tirpšana pirkstos, kas nepāriet vairāku dienu laikā. Darba nespēja vidēji ilgst 6-8 nedēļas.

Speciālisti
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs. Sertificēts traumatologs-ortopēds, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Medicīnas zinātņu doktors. Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēta plastikas ķirurģe, mikroķirurģe, rokas ķirurģe
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēts traumatologs-ortopēds, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēta plastikas ķirurģe
Sertificēts traumatologs-ortopēds
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēta plastikas ķirurģe, mikroķirurģe, rokas ķirurģe
Plastikas ķirurģijas rezidents
Plastikas ķirurģijas rezidente
BUJ

Cik ilgi pēc karpālā kanāla operācijas nevarēšu strādāt?

Jau no nākamās dienas jums jāuzsāk kustību izstrāde pirkstos,  pēc 2-3 dienām ar operēto roku var sākt veikt nelielus darbus – palīdzēt sapogāties, turēt karoti, dakšiņu. Ja esat biroja strādnieks un roka nav jāslogo, darbā var atgriezties pēc 3-4 nedēļām. Tomēr smaga fiziska darba strādniekiem jārēķinās ar 2-3 mēnešiem, kamēr plauksta atgūs darbaspējas.

Vai karpālā kanāla sindroms var pāriet bez operācijas?

Pētījumi liecina, ka 50% pacientu ar pirmreizēju karpālā kanāla sindromu gada laikā sūdzības mitējas un dzīves laikā neatkārtojas. Sliktāka prognoze ir tad, ja tirpst tikai viena roka, ir citas slimības, kā, piemēram, cukura diabēts vai vairogdziedzera saslimšanas. Karpālā kanāla sindroma gadījumos var palīdzēt fizioprocedūras, plaukstas fiksatora lietošana  naktī un steroīdu injekcijas.

Vai steroīdu injekcija (blokāde) ir kaitīga?

Vienreizēja steroīdu injekcija nerada steroīdu lietošanas blakusefektus, toties var ievērojami samazināt vai likvidēt pirkstu sāpes un tirpšanu. Tomēr būtu jāizvairās no atkārtotām injekcijām karpālājā kanālā. Cukura diabēta pacientiem injekcija var izraisīt īslaicīgu glikozes līmeņa paaugstināšanos.

Vai pēc operācijas notirpums pirkstos pazudīs?

Ja nervam no ilgstošā saspieduma nav izveidojies aksonāls bojājums jeb pārspiestas nervu šķiedras, tad notirpums pazūd un gandrīz nekad neatjaunojas. Ja notirpums pirms operācijas ir pastāvīgs, ir izdiluši muskuļi plaukstā, var paiet vairāk nekā gads, kamēr jušana atjaunojas. Tas atkarīgs no rētaudu ieaugšanas bojāto šķiedru vietā.

Roku ķirurģijas FAQ jautājums

Roku ķirurģijas FAQ atbilde

Operācijas cena

Karpālā kanāla sindroms

540 €

Piesakieties vizītei jau šodien, un jūtaties labāk savā ķermenī.

Piesakieties konsultācijai, izmantojot tiešsaistes sistēmu un mūsu administratore sazināsies ar Jums par ērtu vizītes laiku!

Pieteikties konsultācijai
Atzvani