Galvas kakla audzēji

Ar terminu galvas kakla audzēji saprot audzēju grupu, kas attīstās galvas un kakla rajonā uz ādas un gļotādas virsmām. Audzēji var veidoties arī no siekalu dziedzeriem, sejas dobumiem, muskuļiem un nerviem galvas un kakla rajonā, bet tādi  ir ievērojami mazāk sastopami. Biežākās lokalizācijas ir mutes dobums, rīkle, balsene, deguns un tā blakusdobumi, siekalu dziedzeri.

Latvijas Mikroķirurģijas centra ārsti ir specializējušies tieši mutes dobuma audzēju ķirurģiskā ārstēšanā.

Pieteikties konsultācijai
Galvas kakla audzēji

Klīniskā aina

Mutes vēzim raksturīga izmainīta mutes gļotāda, audu sabiezējums, sataustāms veidojums, čūla mutes gļotādā. Mutes vēzim raksturīgi, ka sākuma stadijās tas nesāp. Tāpēc visām mutes čūlām, kas nesadzīst  divu nedēļu laikā, ir jāveic biopsija, lai izslēgtu mutes vēzi.

Lai arī mutes vēzis var attīstīties jebkurā lokalizācijā, biežākā vieta, kur tiek diagnosticēts vēzis, ir mēle (līdz pat 90%). Lai arī biežākie cēloņi ir smēķēšana un alkohola lietošana, tomēr liela nozīme ir arī mutes higēnai, zobārstnieciskās palīdzības trūkumiem un nepilnībām.

Diagnostika

Gadījumos, ja ir aizdomas par mutes vēzi, nepiešams veikt biopsiju. Ja diagnoze apstiprinās, tad svarīgi ir izvērtēt kakla limfmezglu un plaušu stāvokli, lai izslēgtu metastazēšanās procesu. Kakla ultrasonogrāfija, galvas, kakla un plaušu datortomogrāfija un magnētiskā rezonanse tiek plaši izmantotas, lai izslēgtu metastātiskus procesus.

Ārstēšana

Mutes vēža ārstēšanas metožu izvēlē un ārstēšanā izšķiroša nozīme ir vēža izplatības plašumam un dziļumam attiecīgajā lokalizācijā. Mutes vēža ārstēšanas pamatmetode ir ķirurģija. Staru terapija un ķīmijterapija ir papildu ārstēšanas metodes, kuras bieži kombinē kopā ar ķirurģiju. Sākuma stadijās pietiek ar vienkāršu audzēja ekscīziju (izgriešanu). Vēlīnās stadijās tiek veikta audzēja un kakla limfmezglu izņemšana. Šajos gadījumos ir nepieciešama audu rekonstrukcija. Audu rekonstrukcijas var aprobežoties, veicot mīksto audu rekonstrukciju ar lokāliem audiem. Gadījumos, ja audzējs ir ieaudzis blakus esošos audos, rekonstrukcija ietver gan mīksto audu, gan kaulu struktūru rekonstrukciju. Īpaši sarežģītos gadījumos var tikt veikta sejas daļu rekonstrukcija ar kompleksu audu pārstādīšanu. Pacientiem ar mutes vēzi vēlīnās stadijās bieži indicēta papildu staru un ķīmijterapija.

Latvijas Mikroķirurģijas centrā ir iespējams veikt audzēju mikroķirurģisku ekscīziju optiskā palielinājumā, operācijas laikā veicot mikroskopisko rezekcijas līniju izmeklēšanu, kā arī, operācijas gala etapā veicot rekonstruktīvu un/vai plastisku ķirurģiju, izmantojot lokālas plastikas iespējas. Nepieciešamības gadījumā var veikt mikroķirurģiskā tehnikā audu pārstādīšanu no dažādām citām ķermeņa daļām. 

Prognoze

Pacientiem, kuriem mutes vēzis tiek diagnosticēts agrīnās stadijās, piecu gadu dzīvildze ir pat līdz 80%, pacientiem ar mutes vēzi vēlīnās stadijās piecu gadu dzīvildze sasniedz 42% gadījumu. Pacientam, kurš nesaņem ārstēšanu, piecu gadu dzīvildze, diemžēl, sasniedz tikai 12%.

Speciālisti
Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs. Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Medicīnas zinātņu doktors. Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēta plastikas ķirurģe
Operācijas cena

Galvas kakla audzēji

Aprēķina individuāli

Piesakieties vizītei jau šodien, un jūtaties labāk savā ķermenī.

Piesakieties konsultācijai, izmantojot tiešsaistes sistēmu un mūsu administratore sazināsies ar Jums par ērtu vizītes laiku!

Pieteikties konsultācijai
Atzvani