Dipitrēna slimība

Dipitrēna slimība jeb Dipitrēna kontraktūra ir plaukstas saistaudu slimība, kas izraisa cietu mezgliņu veidošanos zem plaukstas ādas. Laika gaitā tie palielinās, tiek savilkta plauksta vai pirksti, un pirksti kļūst nekustīgi. Biežāk nekā citi šo Dipitrēna slimību sastop cukura diabēta slimnieki, aknu slimnieki un ar epilepsiju sirgstošie, arī tiek novērota Dipitrēna slimības pārmantošana. Operācija nepieciešama, ja cilvēks vairs nespēj nolikt iztaisnotu plaukstu uz galda ar nagiem uz augšu vai ja mezgliņi ir sāpīgi. Svarīgi jau laikus doties pie ārsta, jo ārstēšanas rezultāti atkarīgi no Dipitrēna slimības stadijas, kā arī no rokas terapijas pēc operācijas.

Pieteikties konsultācijai
Dipitrēna slimība
1Solis

Piesakieties uz konsultāciju

Tās laikā pārrunājot vēlmes un vajadzības ar speciālistu varēsiet gūt skaidrību par iespējām, kā varat uzlabot savu veselību, justies skaisti un atgūt pašpārliecinātību.

2Solis

Veiciet drošu procedūru

Mūsu operācijas veiks kāds no mūsu piedzējušajiem ārstiem un ķirurģiem. Operācija ir vienu līdz divas stundas gara, kuras laikā jūs saņemat anestēziju.

3Solis

Atlabstiet, pieredzējušu profesionāļu rokās

Pēc operācijas veikšanas, jums būs jāpavada vidēji viena diena stacionārā, kur par jums parūpēsies mūsu personāls.

Operācijas informācija

Cēloņi

Dipitrēna kontraktūras vai plaukstas fibromatozes cēloņi var būt šādi: palielināta roku un plaukstu spriedze, cīpslu traumas, plaukstu bojājumi, alkoholisms un smēķēšana, imūnsistēmas patoloģiski stāvokļi, iedzimta predispozīcija.

Dipitrēna slimība prasa operāciju, ja cilvēks ar savilktu plaukstu vai pirkstiem vairs nespēj nolikt iztaisnotu plaukstu uz galda ar nagiem uz augšu vai ja mezgliņi ir sāpīgi. Plaukstas operācijas laikā tiek izgriezti mezgli un rētaudu saites, dažkārt, lai atjaunotu pirkstu kustības, tiek šķeltas pirkstu locītavu kapsulas. Svarīgi jau laikus doties pie ārsta ar savilktu plaukstu un pirkstu sajūtu, jo ārstēšanas rezultāti atkarīgi no Dipitrēna slimības stadijas, kā arī no rokas terapijas pēc operācijas.

Operācijas ilgums

Operācijas ilgums vidēji 1-1,5 stundas.

Anestēzija

Operācijai tiek izmantota lokālā vai vispārējā anestēzija.

Ārstēšana

Dipitrēna slimība prasa tikai ambulatoro ārstēšanu.

Atveseļošanās

Dipitrēna slimība ir nopietna slimība, un pēc operācijas ir nepieciešams noteikts laiks un apstākļi, lai atveseļotos. Pēc operācijas jārēķinās ar lokālu diskomfortu un sāpēm, kas labi tiek kontrolētas ar pretsāpju tabletēm. Brūces dzīst 2 nedēļas un pacientam nepieciešams veikt pārsiešanu 2 vai 3 reizes nedēļā. Pēc divām nedēļām tiek noņemtas ādas šuves. Dipitrēna slimības smagas saslimšanas gadījumā ar izteikti izmainītu ādu virs mezgliem brūces var dzīt ilgāk, taču tas parasti nerada sarežģījumus. Paralēli pēcoperācijas periodā būs nepieciešama ergoterapija un kustību izstrāde pirkstos un plaukstā, lai atjaunotu pilna apjoma kustības plaukstā.

Rezultāts

Ja pacients ar Dipitrēna slimību sāk Dipitrēna kontraktūras ārstēšanu slimības sākumstadijās, pacients atgūst pilna apjoma pirkstu un plaukstas funkcijas.

Speciālisti
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs. Sertificēts traumatologs-ortopēds, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Medicīnas zinātņu doktors. Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēta plastikas ķirurģe, mikroķirurģe, rokas ķirurģe
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēts traumatologs-ortopēds, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēta plastikas ķirurģe
Sertificēts traumatologs-ortopēds
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēta plastikas ķirurģe, mikroķirurģe, rokas ķirurģe
Plastikas ķirurģijas rezidents
BUJ

Kas ir Dipitrēna kontraktūra?

Dipitrēna kontraktūra jeb palmāra fibromatoze, saukta arī par vikingu slimību, ir progresējoša saistaudu saslimšana.  Tās gaitā plaukstas iekšpusē veidojas mezgli un stiegras. Ar laiku stiegras savelkas, saliecot pirkstus un padarot tos neatliecamus.

Vai Dipitrēna kontraktūra var pāriet?

Dipitrēna kontraktūra ir lēni progresējoša saistaudu saaugumu veidošanās,  pati no sevis tā nevar mitēties.

Vai ar operāciju var izārstēt Dipitrēna slimību?

Konstatējot pirkstu savilkumu jeb kontraktūru, ir nepieciešams veikt operāciju, lai šīs stiegras un mezglus izgrieztu,  atgūstot kustību apjomu pirkstos. Diemžēl fibromatoze norit visos plaukstas saistaudos, tāpēc kontraktūras atjaunošanos ne vienmēr ir iespējams novērst. Lielākajā daļā gadījumu pietiek ar vienu operāciju, taču agresīvas Dipitrēna slimības gadījumā jūsu dzīves laikā var būt nepieciešamas vairākas ķirurģiskas iejaukšanās.

Kad nepieciešama operācija?

Operācija nepieciešama tad, kad jūs vairs nevarat nolikt uz galda iztaisnotu plaukstu un pirkstus. Labākie operācijas rezultāti sagaidāmi, pirms izveidojusies kopējā pirksta kontraktūra, kas lielāka par 90 grādiem. Šādos gadījumos jāņem vērā to, ka reti ir iespējams atgūt pilnu kustību apjomu pirkstos,  proti, atlieku kontraktūra var saglabāties. Stipri savilktu pirkstu gadījumā nepieciešams ilgāks operācijas un atveseļošanās laiks, tāpat nepieciešamas  biežākas vizītes pie ergoterapeita atveseļošanās periodā.

Kā notiek operācija?

Parasti operācija notiek reģionālas anestēzijas apstākļos –  ārsts veic medikamentu injekciju jūsu rokā, padarot to nejutīgu. Vieglākos gadījumos operācija ilgst apmēram stundu, sarežģītos gadījumos tās garums var sasniegt vairākas stundas. Operācijas laikā tiek veikti griezieni virs stiegrām un mezgliem, dažreiz ejot no plaukstas pamatnes līdz pirkstu galiem.

Iztaisnojoties stipri savilktiem pirkstiem, nereti veidojas ādas defekts. To var likvidēt, veidojot  pagarinošus griezienus jeb z-plastiku. Smagākos gadījumos nepieciešams pārstādīt ādu vai pārvietot ādas lēverus no blakus pirkstiem. Dažkārt brūce kādā vietā tiek atstāta vaļā, lai caur to izdalītos liekais šķidrums un asinis, vai arī brūcē tiek saliktas gumijas strēmelītes – drenas. Operācijas beigās tiek uzlikts pārsējs, dažkārt – arī ģipša longete. 

Kā palīdzēt rokai tūlīt pēc operācijas?

Vismaz 4-5 dienas pēc operācijas turiet roku paceltu sirds līmenī. Tas palīdzēs mazināt tūsku un ļaus pirkstiem ātrāk atgūt kustību apjomu. Roku varat turēt pats vai izmantot saiti, lakatiņu vai speciālu pleca somu. Taču atcerieties, ka jums katru dienu ir jāizkustina pleca un elkoņa locītava, kā arī visas no pārsēja brīvās locītavas, lai tās nepaliktu stīvas.

Arī  naktī vismaz nedēļu novietojiet plaukstu  uz spilvena krūšu kurvja līmenī, lai mazinātos tūska. 

Vai būs sāpes pēc operācijas?

Pirmās 2-3 dienas brūce var sāpēt. Parasti sāpes pēc operācijas nav stipras un pietiek ar vienkāršiem pretsāpju līdzekļiem, kurus rekomendē ārsts. Visbiežāk tiek ieteikts Ibuprofēns 400mg, pa 1 tabletei 3 x dienā 5 dienas vai Solpadeīns pa 2 tabletēm 4x dienā 3 dienas. Jūs varat arī lietot pretsāpju preparātu, kurš jums ir mājās un lietošana sniedz  atvieglojumu. Par konkrēta pretsāpju preparāta izvēli konsultējieties ar ķirurgu vai ģimenes ārstu. Noteikti nelietojiet vairākus preparātus vienlaikus un nepārsniedziet ieteicamo devu! Neskaidrību gadījumā vienmēr jākonsultējas ar ārstu.

Kad jāveic pārsiešana pēc operācijas?

Parasti pēc Dipitrēna kontraktūras operācijas pārsiešana nepieciešama nākamajā vai aiznākamajā dienā, īpaši, ja brūcē atstātas drenas. Pārsiešanas dienas jums noteiks ārsts izrakstīšanas brīdī. Pārsiešana ir nesāpīga, taču jāņem vērā, ka pārsējs būs saasiņojis. Pirmajā pārsiešanā tiek izņemtas drenas. Turpmākās pārsiešanas būs reizi 2-3 dienās, ja brūces labi dzīst.

Kad jāizņem šuves?

Šuves parasti tiek izņemtas 12.-14. dienā. Atkarībā no brūču dzīšanas tās var tikt izņemtas pa daļām vai citā termiņā. Rēķinieties, ka pēc šuvju izņemšanas brūces var atvērties vietās, kur uzkrājušās asinis vai ir lielākais iestiepums. Tad būs nepieciešams nēsāt pārsēju ilgāk. Tomēr būtiski ir atcerēties, ka pirkstu vingrināšana ir jāuzsāk neatkarīgi no sīku brūču esamības, jo agrāk vai vēlāk visas plaukstas brūces sadzīst. Taču nevingrināti pirksti bieži paliek stīvi.

Kad pēc operācijas varu atgriezties normālā dzīvē?

Pēc nekomplicētas Dipitrēna kontraktūras operācijas jūs 4 nedēļas nevarēsiet strādāt fizisku darbu. Komplicētu kontraktūru un operāciju gadījumā darba nespēja var ilgt 2-3 mēnešus, jo  nepieciešams veikt arī ergoterapiju un fizioprocedūras maksimālai kustību apjoma atgūšanai.

Maksimālais rezultāts parasti tiek sasniegts 3-6 mēnešu laikā, kad pilnībā nobriest rētas un pirksti sasniedz maksimālo iespējamo kustību apjomu.

Operācijas cena

Dipitrēna slimība līdz 1h

910 €

Dipitrēna slimība ārstēšanas izmaksas ietilpst operācija, anestēzija, uzturēšanās stacionārā.

Dipitrēna slimība virs 1h

1150 €

Operācijas cenā ietilpst operācija, anestēzija, uzturēšanās stacionārā.

Piesakieties vizītei jau šodien, un jūtaties labāk savā ķermenī.

Piesakieties konsultācijai, izmantojot tiešsaistes sistēmu un mūsu administratore sazināsies ar Jums par ērtu vizītes laiku!

Pieteikties konsultācijai
Atzvani