Reimatoīdais artrīts - simptomi, treatment

Pieteikties konsultācijai
Reimatoīdais artrīts - simptomi, treatment
1Solis

Piesakieties uz konsultāciju

Tās laikā pārrunājot vēlmes un vajadzības ar speciālistu varēsiet gūt skaidrību par iespējām, kā varat uzlabot savu veselību, justies skaisti un atgūt pašpārliecinātību.

2Solis

Veiciet drošu procedūru

Mūsu operācijas veiks kāds no mūsu piedzējušajiem ārstiem un ķirurģiem. Operācija ir vienu līdz divas stundas gara, kuras laikā jūs saņemat anestēziju.

3Solis

Atlabstiet, pieredzējušu profesionāļu rokās

Pēc operācijas veikšanas, jums būs jāpavada vidēji viena diena stacionārā, kur par jums parūpēsies mūsu personāls.

Operācijas informācija

Kas ir reimatoīdais artrīts

Reimatoīdais artīts (AR) ir smaga, imūnsistēmas nepareizas darbības izraisīta saslimšana, kura var attīstīties jebkurā vecumā. Parasti organisms savus pareizi saražotos olbaltumus „neredz”, bet „ierauga” un iznīcina tikai nepareizi saražotos vai no ārpuses nejauši nokļuvušos svešos proteīnus, tādus kā mikrobi vai audzēja šūnas. Tā ir normāla organisma aizsardzības reakcija. 

Ar RA slimā pacienta organisms sāk iznīcināt savas locītavas, it kā tās būtu svešas. Rezultātā locītavas izteikti deformējas, cīpslas un muskuļi saīsinās, tādējādi vēl vairāk pastiprinot deformācijas. Nereti notiek cīpslu plīsumi. AR var radīt arī citu orgānu – sirds, nervu, plaušu un acu bojājumus.

Kā ārstēt un likvidēt simptomus

Mūsdienās šo slimību ārstē reimatologi, lielu daļu šīs slimības simptomu var likvidēt, lietojot īpašas ortozes vai fizioterapiju. Rokas ķirurga palīdzība ir nepieciešama gadījumos, kad pacients locītavu deformāciju dēļ nespēj sevi apkopt, kā arī izteiktu sāpju un/vai cīpslu plīsuma gadījumā. Klasiskā gadījumā pacientam pirksti noliecas uz mazā pirkstiņa pusi un nav pilnīgi iztaisnojami. Īkšķim un citiem pirkstiem rodas izteiktas „gulbja kakla deformācijas”. Ar laiku pirksti var zaudēt jūtību – notirpt.

Kā notiek operācija

Operācijas laikā slimās locītavas tiek nomainītas pret mākslīgām silikona locītavām. Pārtrūkušās un deformētās cīpslas tiek sašūtas un noliktas vietā. Locītavām, kuras artrīta rezultātā ir pilnīgi sabrukušas, izdara operāciju, kuras laikā tās tiek padarītas pilnīgi nekustīgas. Operācijas mērķis ir samazināt pacienta sāpes un uzlabot rokas funkciju. Ļoti reti operācija tiek izdarīta tikai tāpēc, lai uzlabotu rokas izskatu. Pēc ķirurģiskās ārstēšanas obligāta ir rehabilitologa un ortožu speciālista palīdzība.

 

Operācijas ilgums

atkarīgs no operācijas apjoma.

Anestēzija

reģionālā vai vispārējā.

Ārstēšana

ambulatora vai stacionāra.

Atveseļošanās

Pēc operācijas jārēķinās ar lokālu diskomfortu un sāpēm, kas labi tiek kontrolētas ar pretsāpju medikamentiem. Brūces dzīst 2 nedēļas. Pacientam nepieciešams veikt pārsiešanu 2 – 3 reizes nedēļā. Pēc divām nedēļām tiek noņemtas ādas šuves. Pēcoperācijas periodā pacientam līdz 6 nedēļām  jānēsā speciāli izveidota ortoze, jāveic rokas ergoterapija un kustību izstrāde pirkstos un rokā.

Rezultāts

Ķirurgi var novērst RA radītās komplikācijas, tomēr jāiegaumē, ka operācija neizārstē pamatslimību, un būs jāturpina pastāvīga ārstēšanās pie reimatologa.

Speciālisti
Sertificēts plastikas ķirurgs, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs. Sertificēts traumatologs-ortopēds, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēts traumatologs-ortopēds, mikroķirurgs, rokas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēts plastikas ķirurgs
Sertificēta plastikas ķirurģe, mikroķirurģe, rokas ķirurģe
BUJ

Kad reimatoīdā artrīta pacientam jāierodas pie plaukstas ķirurga?

Parasti pacientu pie plaukstas ķirurga nosūta reimatologs vai ortopēds, lai veiktu steroīdu injekciju mazajās locītavās vai atjaunotu pārplīsušās cīpslas. Dažkārt nepieciešams pārspriegot saites un cīpslas, lai novērstu locītavu deformāciju. Atsevišķos gadījumos mazajās pirkstu locītavās iespējams ievietot endoprotēzes, lai saglabātu kustību apjomu.

Vai endoprotēzes var ielikt visās plaukstas un pirkstu locītavās?

Endoprotēzes var ievietot tikai tādā gadījumā, ja locītavai saglabājies stabils saišu un cīpslu aparāts, kas saturēs locītavu un ļaus tai kustēties pareizajā virzienā. Ja locītava ir sabrukusi,   saites un cīpslas nedarbojas labi, jārēķinās ar iespēju, ka locītava būs jāpadara nekustīga, lai pirksts paliktu stabils un samazinātos sāpes.

Piesakieties vizītei jau šodien, un jūtaties labāk savā ķermenī.

Piesakieties konsultācijai, izmantojot tiešsaistes sistēmu un mūsu administratore sazināsies ar Jums par ērtu vizītes laiku!

Pieteikties konsultācijai
Atzvani