Piektdiena, 08. oktobris, 2021

Žurnāls Pērle: Plastisko operāciju iespējas vecumā 50 +

Raksta autors/e:

NONNA TOMIŠEVA
Žurnāls Pērle: Plastisko operāciju iespējas vecumā 50 +

Latvijas Mikroķirurģijas centra Skaistuma klīnika (LMC Skaistuma klīnika) specializējas estētiskajā ķirurģijā un pacientiem piedāvā visas populārākās sejas, krūšu un ķermeņa plastiskās operācijas. Centru dibināja 2000. gadā, taču tā vēsture sākās jau 1985. gadā, kad slimnīcā Gaiļezers tika izveidota vienīgā specializētā Mikroķirurģijas un plastiskās ķirurģijas nodaļa Latvijā. Tajā apmācību un praktisko darba pieredzi ieguvusi lielākā daļa Latvijas plastikas ķirurgu, un arī tagad te strādā ārsti, kas ir starp pieredzējušākajiem plastikas ķirurgiem Latvijā.

Attīstoties skaistumkopšanas un plastiskās ķirurģijas tehnoloģijām, Mikroķirurģijas centrs seko jaunākajām tendencēm, arvien pilnveidojot piedāvāto operāciju un manipulāciju klāstu. Šobrīd līdztekus klasiskām sejas un ķermeņa operācijām centrā veic arī tādas mazāk dzirdētas operācijas kā, piemēram, brahioplastika (augšdelma ādas nostiepšana), dubultzoda korekcija ar injekciju palīdzību un lipofillings jeb sejas un ķermeņa korekciju ar paša pacienta tauku injekcijām.

Par jaunākajām estētiskajām manipulācijām un plastiskajām operācijām, kuras aktuālas sievietēm vecumā ap piecdesmit un niansēm, kas jāzina, izlemjot par labu plastiskajai operācijai, sarunājāmies ar plastikas ķirurģi Nonnu Tomiševu.

Sakiet, kas nosaka to, kā sieviete izskatās, nonākot pie menopauzes sliekšņa?

Šajā vecumā mūsu izskatā atspoguļojas gan tas, kā sevi esam kopušas un kādu dzīvesveidu esam dzīvojušas līdz tam, gan visi pagātnes pārdzīvojumi un pārslimotās slimības. Taču visvairāk šajā posmā izskatu ietekmē hormonālais disbalanss. Lai arī pamatā ādas un veselības stāvokli nosaka ģenētika, ap piecdesmit hormons estrogēns var spēlēt visai nejauku spēli. Samazinoties tā daudzumam organismā, āda kļūst sausāka, muskuļi vājāki un zonās, kur nekad nav bijuši tauciņi, var veidoties liekas rezervītes. Estrogēnam ir nozīme arī citos procesos mūsu organismā. Tas pasargā no holesterīna uzkrāšanās uz asinsvadu sieniņām, regulē ūdens un sāļu apmaiņu organismā, tauku dziedzeru darbību, uztur ādas un kaulu blīvumu. Līdztekus estrogēnam samazinās arī progesterona līmenis. Tā deficīta rezultātā var veidoties šķidruma aizture un attiecīgi arī lielāks ķermeņa svars. Arī menopauzes laikā samazināts tetstosterona daudzums var veicināt svara pieaugumu. Tāpēc, veicot plastisko operāciju sievietei ap piecdesmit, ārsts ņem vērā arī šīs dabiskās, tomēr ne visai patīkamās organisma izmaiņas.

Krūšu plastiku sievietes biežāk veic pēc bērniņu piedzimšanas, taču kuras plastiskās operācijas un manipulācijas ir aktuālas sievietēm ap piecdesmit?

Kā pirmo operāciju, kas sniedz ļoti pamanāmu efektu, gribu minēt plakstiņu operāciju jeb blefaroplastiku – salīdzinoši vienkāršu manipulāciju, kas veicama vietējā anestēzijā un neprasa ilgu rehabilitācijas periodu.Tomēr šajā vecumā, lai nonāktu līdz maksimāli skaistam rezultātam, plakstiņu operācijai būs vairāk etapu nekā tad, ja to veic ap trīsdesmit pieci. Tas tādēļ, ka ap acīm jau ir izveidojušās trūces, ir vājāks sejas muskuļu un saišu aparāts. Tas viss operācijas laikā tiek atjaunināts un novērsts. Izlemjot par plakstiņu operāciju, jāņem vērā, ka iespējams, būs nepieciešama arī uzacu pacelšana – metode, ar kuras palīdzību  koriģē sejas augšējās trešdaļas mīksto audu elasticitātes zuduma radītās estētiskās izmaiņas. Tās gaitā tiek novērsta uzacu noslīdēšanas jeb ptozes, kā arī pieres un zonas starp uzacīm muskuļa hipertonusa radītās sekas. Metodei ir vairākas tehnikas, ko izvēlas atkarībā no pacienta individuālajām īpatnībām. Izvērtējot plakstiņu operāciju, ārsts noteikti skatīsies arī uz pieres zonu – bieži vien, lai palielinātu  gadu gaitā sarukušo atstarpi starp acs zīlītēm un uzacu lokiem, nepieciešama arī pieres nostiprināšanas operācija

Vai piecdesmit ir īstais vecums, lai veiktu tā saukto feisliftu jeb sejas kontūru korekciju? 

Sejas plastiskās operācijas jeb nostiepšanas laikā sejas un kakla āda tiek izlīdzināta, izņemti liekie taukaudi, nostiprināta sejas muskulatūra. Arī šīs operācijas nepieciešamība atkarīga no ģenētikas – kādi ir vaigu kauli, sejas ovāls, ādas tips. Taču, jā – vecums piecdesmit plus ir optimālais, kad tādu veikt, jo ap četrdesmit tādas nepieciešamības visticamāk vēl nav, taču vēlākos gados operācijas rezultāts vairs nebūs tik labs – ādas saraušanās spēja ir mazāka un dzīšanas procesi lēnāki. Gadās, ka sievietei sejas ovāls korekciju nemaz neprasa un nepieciešama tikai kakla ādas nostiepšana

Vai šajā vecumā joprojām aktuālas hialuronskābes filleru injekcijas?

Ja ir neliels ādas noslīdējums, to patiešām var koriģēt tikai ar filleriem, taču reizēm liekās ādas ir tik daudz, ka filleris skaista rezultāta sasniegšanai nepalīdzēs. Ja ir samazināts zemādas tauku slānis, un sieviete ļoti vēlas atgūt stingru sejas ovālu, iespējams, pietiks ar injekciju metodi lipofillingu. Tās ir injekcijas, ar kuru palīdzību, izmantojot pašas pacientes taukaudus (visbiežāk izmanto tauciņus no vēdera priekšējās sienas), veic atsevišķu zonu korekciju Šajā vecumā metode ir aktuāla sejas, kakla un delnu virsmu apjoma palielināšanai, taču to izmanto arī kaunuma lūpu, sēžamvietas un krūšu apjoma korekcijai. Pacientes tauki ar īpašu metodi tiek ”attīrīti” un ar injekcijas metodi ievadīti sejas, kakla vai citas zonas zemādas slānī, pilnveidojot vaibstus un padarot ādu pufīgāku. Jāapzinās, ka pastāv daudz faktoru, kas nosaka, kā jaunie tauciņi ādā iedzīvosies – gada laikā zudīs apmēram 40% “pildījuma”, tāpēc sākumā tiek veikta tā sauktā hiperkorekcija – tauciņi ievadīti ar rezervīti. Salīdzinot ar filleriem, materiālu var ievadīt vairāk un tas satur cilmes šūnas, tādēļ pēc procedūras pamanāmi uzlabojas ādas kvalitāte, piemēram, izzūd dermatoloģiskas problēmas.

Tiesa, lipofillings ir piemērots dāmām, kurām ir samazināts zemādas tauku slānis un ādas kvalitāte, taču tas nepalīdzēs, kad ir sejas muskuļu noslīdējums un daudz liekās ādas. Tad tomēr nepieciešama sejas plastika un lipofillings teicami kalpos kā papildus efektam.

Kuras ķermeņa plastiskās operācijas ir aktuālas šajā vecumā?

Kā jau minēju, samazinoties estrogēnam, audi kļūst irdenāki, samazinās muskuļu tonuss. Pat ja sieviete ir fiziski aktīva un apmeklē trenažiera zāli, augšdelmi šajā vairs nebūs tik vingri kā trīsdesmit, četrdesmit gadu vecumā. Šīs zonas atslābums būs vērojams arī pēc notievēšanas. Tad iespējams veikt brahioplastiku – augšdelmu nostiepšanu, kuras laikā tiek noņemta liekā āda un nostiprināti muskuļi. Tiesa, jārēķinās, ka pēc operācijas augšdelma garumā, sākot no paduses līdz pat elkonim, būs rēta. Līdzīgu procedūru veic augšstilbiem. Kruroplastikas rezultātā augštilbi kļūst tvirtāki, jo tiek likvidēta un nostiepta liekā āda. 

Domāju, jebkura sieviete vēlas, lai vēdera āda būtu stingra un nostiepta. Tomēr šajā vecumā, lai atbrīvotos no liekajiem taukiem un ādas uz vēdera, ar diētu un pat regulāriem vingrinājumiem var izrādīties par maz. Liekās vēdera ādas noņemšana ir aktuāla arī pēc notievēšanas un kuņģa samazināšanas operācijas. Ja problēma ir nomācoša, vēdera ādas nostiepšanas operācija jeb abdominoplastika var būt īstā izvēle – likvidējot liekos taukus un ādu, nostiepjam vēdera ādu un nostiprinām vēdera sienas muskuļus.

Aktuāla ir arī liposakcija jeb tauku atsūkšana, kad, ar caurulīti un vakuuma aparātu likvidējot liekos taukus, tiek uzlabota ķermeņa forma. Taču jāzina, ka tā nav novājēšanas metode, jo atsūkto taukaudu apjoms ir samērā neliels un, ja ir liekā āda, tā, atsūcot taukus, nesarausies. Populārākās tauku atsūkšanas vietas ir vēders, sāni, augšstilbi, ceļgali, augšdelmi, sejas zonā – zods un kakls. 

Ja sieviete zina, ka kādreiz noteikti gribēs veikt plastisko operāciju, vai ir pareizi lielo notikumu atlikt uz vēlākiem gadiem?

Plastiskā operācija ir jāveic tad, kad tā ir nepieciešama. Jo vecākas kļūstam, jo vairāk samazinās ādas kvalitāte, palēninās dzīšanas procesi. Bieži vien klāt nāk hroniskas saslimšanas un, būtiski, – ir samazināta ādas mikrocirkulācija (iemesls, kādēļ nereti operācijas atsakām smēķētājām). Plakstiņu operācijas parasti veic ap četrdesmit gadu slieksni, sejas plastikas nepieciešamība rodas vecumā piecdesmit plus. Taču, lai veiktu operāciju, sevišķi, tādu, kam nepieciešama vispārējā anestēzija, sievietei jābūt veselai, tātad vispirms jāsakārto ar veselību saistītās problēmas. Paaugstināts asinsspiediens, pazemināts hemoglobīns, cukura diabēts un citas kaites var būtiski ietekmēt operācijas gaitu un rezultātu. Tas nenozīmē, ka mēs neoperēsim, ja sievietei ir diabēts, taču tam, tāpat kā pārējām hroniskajām saslimšanām, jābūt kontrolētam. Arī, ja ir kaitīgie ieradumi vai liekais svars – vispirms jātiek galā ar tiem, un tad var domāt par operāciju. Tā kā ādas saraušanās spējas ir mazākas nekā jaunībā, pirms operācijas kursa veidā iesaku iekšķīgi lietot kolagēnu, būtisks ir arī kalcija un D vitamīna līmenis.

Sakiet, ko plastikas ķirurgs var paveikt un kas nav viņa spēkos?

Gribu uzsvērt, ka operācija ir tikai pirmais posms uz skaistu rezultātu un ka būtiskāks par to ir rehabilitācijas periods. Sasniegtie panākumi būs atkarīgi no tā, vai sieviete atslābs un “iegulsies” gultā ar vīna glāzi vai izpildīs visus ārsta noteiktos pasākumus. Piemēram, pēc liposakcijas nepieciešams nēsāt pieguļošu, elastīgu apģērbu, kas novērš nelīdzenas ādas veidošanos un apmeklēt vakuuma procedūras. Kāda pabeigs vakuuma procedūru kursu, cita atstās to pusratā. Operācijas rezultāts būs atkarīgs ne tikai no individuālajām organisma īpatnībām – esošā zemādas tauku slāņa un anatomiskās uzbūves, bet arī dzīvesveida – vai dāma smēķē, cik daudz ikdienā lieto ūdeni, kāds ir viņas nakts miegs un ikdienas ritms kopumā. Jābūt gatavai, ka pēc operācijas nāksies vairāk kustēties un atteikties no kaitīgajiem ieradumiem.

Mēs, plastikas ķirurgi, varam atjaunot jauneklīgas formas, taču nevaram ietekmēt ādas kvalitāti un muskuļu tonusu. Mēs nevaram atgriezt sievietei jaunību, taču varam mazināt pēdas, ko viņas izskatā atstājuši emocionāli pārdzīvojumi. 

.

Saistītie raksti:

Atzvani