Pirmdiena, 01. augusts, 2022

Blefaroplastika jeb acu plakstiņu korekcija: mīti un patiesība

Gandrīz visās Eiropas valstīs viena no populārākajām un pieprasītākajām plastiskajām operācijām ir blefaroplastika, tas ir, plakstiņu (apakšējo, augšējo vai abu plakstiņu uzreiz) operācija. Termins cēlies no sengrieķu vārda blefaros, kas nozīmē – plakstiņš. Sākotnēji blefaroplastika tika veikta tikai akūtas vajadzības gadījumā, bet nedaudz vēlāk, attīstoties tehnoloģijām, arī kosmētiskiem nolūkiem. “Acis ir dvēseles spogulis”, un befaroplastika var palīdzēt uzsvērt jūsu dabisko skaistumu.

Vairāk par blefaroplastiku mēs palūdzām pastāstīt praktizējošus Mikroķirurģijas centra ķirurgus Nonnu Tomiševu un Māri Krūmiņu.

– Kādos gadījumos pacientiem var ieteikt blefaroplastikas operāciju?

– Kā galvenie iemesli plakstiņu plastiskās operācijas veikšanai var būt “maisiņi” zem acīm, nokarenie plakstiņi, liekā āda uz plakstiņiem, “smagie plakstiņi” jeb kā saka “nogurušais skatiens”, kā arī stipri izteiktas krunciņas acu zonā.

Diemžēl, līdz ar vecumu, kā arī ilgstošas ​​uzturēšanās saulē, atteikšanās valkāt labas saulesbrilles ar UV aizsardzību, pamazām veidojas krunciņas un ar laiku var rasties nopietnākas problēmas, jo āda ap acīm ir ļoti plāna, šajā zonā praktiski nav tauku slāņa.

Šādos gadījumos blefaroplastika palīdz novērst visas radušās kosmētiskās nepilnības. Bieži vien blefaroplastika tiek veikta vienlaikus ar liftinga operāciju (sejas ovāla liftings vai tikai pieres zonā).

Jāatzīmē, ka blefaroplastika var būt indicēta arī daudz jaunākiem pacientiem, piemēram, iedzimta plakstiņu pietūkuma gadījumā.

– Kā tiek veikta blefaroplastika?

– Blefaroplastikas operācijai parasti izmanto vietējo vai vispārējo anestēziju. Tas ir atkarīgs no konkrētās operācijas sarežģītības un pacienta veselības stāvokļa rādītājiem. Pati operācija var ilgt no 30 minūtēm līdz 1 stundai. Augšējā plakstiņa operācijas gadījumā iegriezums tiek veikts ar skalpeli pa palpebrālo kroku, bet apakšējo plakstiņu operācijas gadījumā – zem skropstu augšanas līnijas. Tādējādi pēcoperācijas šuves ir gandrīz neredzamas.

Ja ādas stāvoklis ir labs, tad blefaroplastiku var veikt ar transkonjunktivālo metodi, kad griezumu veic no plakstiņa iekšpuses.

Šāda operācija var ilgt 20-30 minūtes.

– Cik ilgi pacientam jāpaliek stacionārā?

– Blefaroplastika tiek uzskatīta par ambulatoro operāciju. Tāpēc ilstoši palikt stacionārā nav nepieciešams. Lai mazinātu tūsku un “cianozi”, uzreiz pēc operācijas uz vairākām stundām uz acīm uzliek īpašu spiedošu saiti.

– Cik ilgs laiks nepieciešams, lai pacients atveseļotos pēc blefaroplastikas?

– Rehabilitācijas pēcoperācijas periods ilgst 10-14 dienas, šajā laikā var būt paaugstināts acu jutīgums, asarošana, “durstīšana” acīs. Šajā laikā nav ieteicams lasīt, sēdēt pie datora, tas ir, sasprindzināt redzi. Tāpat nevajadzētu valkāt lēcas, sportot, iet pirtī, sauna, lietot alkoholu. Ātrākai atveseļošanai ieteicams: emocionāls miers, nesteidzīgas pastaigas svaigā gaisā, atpūta un visu ārstējošā ārsta ieteikumu izpilde.

– Vai ir kādi riski?

– Blefaroplastikas operācijas veikšanas modernās tehnoloģijas ļauj minimizēt visus riskus. Pirms operācijas ir jākonsultējas ar ārstu un jāiziet visas nepieciešamās procedūras, lai pārbaudītu veselības stāvokli. Protams, jākonsultējas ar specializētu ķirurgu, kuram ir liela pieredze šādu operāciju veikšanā.

– Kā izvēlēties ķirurgu vai klīniku, kam pievērst uzmanību?

– Bieži vien blefaroplastika tiek uzskatīta par operāciju “gados vecākiem” pacientiem. Tas nav tā. Daudzām jaunām sievietēm vecumā līdz 30 gadiem ir visas indikācijas šādai operācijai, taču nezināšanas un maldu dēļ viņas vispirms izmēģina dažādas neķirurģiskas metodes. Un pēc tam, vēlamā rezultāta trūkuma dēļ, viņas nāk pie mums. Ir svarīgi saprast, ka galvenā indikācija operācijai ir nevis vecums, bet gan ādas stāvoklis ap acīm. Krokas, tauku trūces, plakstiņu ļenganums, acs kaktiņa noslīdēšana, uzacu ptoze – tie visi ir signāli par nepieciešamību pēc ķirurģiskas palīdzības. Blefaroplastika ļauj ne tikai novērst problēmas, bet arī būtiski atjaunot visu seju. Kļūdaini ir arī uzskatīt blefaroplastiku par vienkāršu operāciju. Tā ir nopietna ķirurģiska iejaukšanās, kas prasa rūpīgu diferencētu pieeju un precīzu mikroķirurģisko aprēķinu, tāpēc šeit ļoti svarīga ir ķirurga (mikroķirurga) pieredze un augstā kvalifikācija. Ja jūs plānojat veikt blefaroplastiku, klīnikas un ķirurga izvēle ir jāuztver pēc iespējas nopietnāk.

– Pateicamies par konsultāciju.

Saistītie raksti:

Atzvani