Tirpšana un sāpes rokā

20/09

Bieži vien cilvēki nepievērš īpašu uzmanību roku tirpšanai, uzskatot, ka tirpšana pāries pati no sevis. Ir daudzi iemesli, kādēļ cilvēks var izjust tirpšanas sajūtu rokā, taču biežākais cēlonis tam ir karpālā kanāla (tuneļa) sindroms. Karpālā kanāla sindroma gadījumā, plaukstas locītavas rajonā ir nospiests nervs. Parasti tas izpaužas kā īkšķa, rādītāja un vidējā pirksta notirpums, sāpes un dedzināšanas sajūtas, kuras vairāk izteiktas naktī. Visbiežāk šis sindroms sastopams sievietēm, cukura diabēta slimniekiem, kā arī cilvēkiem ar pavājinātu vairogdziedzera funkciju.

Visbiežāk karpālā kanāla sindroms rodas kā cēlonis ilgstošai roku pārslodzei. Ilgstoši veicot vienveidīgas kustības, plaukstas pamatnē esošās cīpslas un saites ar laiku var pietūkt, sabiezēt un pakāpeniski sākt nospiest blakus esošo nervu. Nervar nospiedumu var izraisīt arī slimības un traumas. Vistipiskākās sūdzības cilvēkiem, kuriem bijis karpālā kanāla sindroms, ir sāpes rokā, dedzināšana, roku un pirkstu tirpšana, sevišķi naktī.

Sākotnēji karpālā kanāla sindroma novēršanai var palīdzēt pretiekaisuma medikamenti vai šinas, bet, ja tie nelīdz, jāveic plaukstas ķirurģiska operācija. Iespējams veikt endoskopisku vai konvencionālu operāciju. Operācijas laikā tiek izdarīts neliels grieziens delnas pamatnē un tiešā redzes kontrolē vai endoskopiski tiek pārdalīta saite, lai samazinātu spiedienu karpālajā kanālā. Pašlaik pasaulē pārsvarā tiek veiktas konvencionālās operācijas, jo tām ir labāki rezultāti un mazāks komplikāciju skaits.

Operācija ilgst vidēji 30 minūtes. Pēc operācijas jārēķinās ar lokālu diskomfortu un sāpēm, kas labi tiek kontrolētas ar pretsāpju medikamentiem. Brūce dzīst 2 nedēļas. Pacientam nepieciešams veikt pārsiešanu 2 vai 3 reizes nedēļā. Pēc divām nedēļām tiek noņemtas ādas šuves. Paralēli pēcoperācijas periodā var būt nepieciešama ergoterapija un kustību izstrāde pirkstos un plaukstā.

Atpakaļ uz sarakstu
Piesakieties konsultācijai